Sağlıklı Yaşam ve Cinsellik Bilgileri

Sağlıklı Yaşam ve Cinsellik Bilgileri Cinsel Sorunlar Hastalıkların Tedavi Yöntemleri


Jul
03

Günlük Alınması Gereken Vitamin ve Mineral Miktarı – Hangi Besinden Günlük Ne Kadar Yemek Gerekir?


genç kalmanın yolları, hastalıklardan korunma yolları YAZAN saglik ve cinsellik bilgileri saglikli beslenme

Günlük Alınması Gereken Vitamin ve Mineral Miktarı – Hangi Besinden Günlük Ne Kadar Tüketmek Yemek Gerekir?

Vücudun her gün alması gereken vitamin ve mineral gereksinimi vardır. Bunların neler olduğunu ve ne kadar alınması gerektiğini biliyor musunuz?

Hangi Besinden Ne Kadar Yesem?

A Vitamini: Gözün değişik durumlarda görebilmesi için gereken temel vitamindir. Ayrıca, büyüme, üreme, bağışıklık sistemi koruması, kansere karşı mücadele ve tiroid hormonları metabolizmasında görevlidir. Yetişkin kadın ve erkek, günde ½ adet havuç yerse, A vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılar.C Vitamini: Dokuların bir arada tutunarak vücutta durmasını sağlayan kollajen adı verilen proteinin yapımı için gereklidir. Ayrıca, vücudun korunması ile bir çok vitamin ve mineralin daha elverişli kullanılmasında rol oynar. Erişkin erkek ve kadın, 1 su bardağı portakal suyu veya 1 adet orta boy domates tüketirse, günlük C vitamini ihtiyacını karşılamış olur.K Vitamini: Yağda eriyen bir vitamin olup, kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve bağırsaklarda yararlı bakterilerin sentezinde görev alan bir vitamindir. Ayrıca kemik sağlığının korunmasında, osteoporoza bağlı kırılmaları önlemesinde ve kalp-damar sağlığında önemli yer tutar. Yeşil salataya maydanoz, ıspanak ve pazı çiğ doğranıp eklenirse, günlük K vitamini ihtiyacı karşılanır.

E Vitamini: En önemli görevi antioksidan özelliğidir. Gözde güneş ışınlarının olumsuz etkilerini azaltarak katarakt oluşumunu geciktirir. Yetersiz E vitamini, bireylerde kas yorgunluğu ve zayıflaması, sinir sistemi bozukluğu gibi etkilere sebep olur. Günlük kullandığımız yemeklerdeki yağlarda yeterli E vitamini bulunmaktadır.

Folat: Günde 1 kase kuru baklagiller yemeği ve salatalara eklenecek 1 kase çiğ ıspanakla günlük ihtiyaç karşılanmış olur.

Niasin (B3 Vitamini): Yetişkinlerde tam buğday unundan 4 dilim ekmek ve 3 köfte kadar tavuk eti yenirse, günlük gereksinim karşılanmış olur.

Riboflavin (B2 Vitamini): Günde 3 su bardağı süt ve taze sebzelerle karşılanabilir.

Tiamin (B1 Vitamini): Kahvaltıda 1 kase sütün içine 5-6 yemek kaşığı buğday tanesi içeren tahıl atarak tüketilirse, gerekli oranda alınmış olur.

Biotin: Günde 1  tane yumurta yiyerek gereksinim karşılanabilir.

Demir: Erkekler günde 6 köfte büyüklüğünde et ve yarım kase kuru baklagiller yemeği ile demir gereksinimlerini karşılarken, kadınlar aynı oranla ancak %50’sini karşılayabilirler. Bu nedenle gebe, emziren ve gelişme çağında olan kadınlara hekime danışarak oran belirlemelidir.

Çinko: 3 köfte kadar et ve yanında 1 kase yoğurt tüketilirse, günlük ihtiyaç karşılanır.

Bakır: Günde yarım çay bardağı ay çekirdeği bu ihtiyacı karşılayacaktır.

Kalsiyum: 2 su bardağı süt, 1 su bardağı yoğurt ve 1 kibrit kutusu kadar sert peynir ihtiyacı karşılamaktadır

son arama kelimeleri:

  1. Alzheimer Nedir?Belirtileri Nelerdir? | GÜZEL KADINLARIN SİTESİ dedi ki,

    [...] Günlük Alınması Gereken Vitamin ve Mineral Miktarı – Hangi Besinden Günlük Ne Kadar Yem… [...]

  2. şahin dedi ki,

    yukarda saydığınız bilgilerin birçoğu Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verileriyle uyşmuyor. mesela bir adet portakal içerinde 69,5 mg C vitamini bulunur fakat insan bünyesinin 300 Mg hatta bazı durumlarda 480 Mg’a kadar c vitamini ihtiyacı olabilir.bu durumda C vitaminini karşılamak için 1 adet portakal önermeniz halkı yanlış bilinçlendirmekten başka bir işe yaramaz. Lütfen uzman değilseniz bu konularda bilgi vermeye çalışmayın

  3. ercan dedi ki,

    şahin dediğine katılmıyorum peki bildiğimiz sivri biberin domatesin portakalın c vitamini bol olan meyve ve sebze olduğunu biliyomu

YORUMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER


SEVGİLİ OKUYUCULARIMIZ:

http://saglikvecinsellikbilgileri.mevsimlergibi.com doktor, psikolog, psikiyatrist, hekim, profesör, jinekolog, seksolog vs. gibi bir sağlık uzmanının web sitesi değildir. Bu sitede bulunan yazılar; internetteki en güvenilir sağlık sitelerinden alıntılanmıştır. Saygıyla bilgilerinize sunarız.

spot ikinci el eşya spot eşya alım satım spot eşya alanlar eski ikinci el eşya eski ikinci el eşya ikinci el eşya eski eşya alım satımeski eşya alanlarspot eşya alım satımikinci el eşyaeski eşya alanlarastroloji burclar yıldıznameler sinastri doğum haritası yorumları yıldız haritası astrolojik burç haritasıçilekli süt ve mr.paradisehuzur islamiyettedir